Sünnet

Sünnet erkek çocuğu sahibi olan her ailenin hayatında önemli bir dönüm noktasıdır. Bu işlemi nerede ne zaman ve kime yaptıracaklarını düşünüp durmak, internetten ya da çevreden sağlıklı bilgiler elde etmek oldukça zordur. Burada sünnet ile ilgili ailelere söylemem gereken önemli birkaç husus var; birincisi sünnetin kesinlikle doktor olmayan şahıslar tarafından yapılamayacağı (yasal olarak 2014 yılından beri doktor olmayan kişilerin sünnet yapması yasaktır), ikincisi sünnetin mümkün mertebe lokal anestezi (bölgesel uyuşturma) ile yaptırılması. Eğer çocuk lokal anestezi uygun değilse ve sünnet için acil bir durum yoksa çocuğun lokal anesteziye uygun hale gelmesine beklemek gerekir. Bu iki hususu kavradıktan sonra geriye tek bir nokta kalıyor oda sünnete yaptıracağınız doktoru seçmek. Doktor seçerken sünneti hangi yöntemle yaptığına değil sünnetin sonuçlarından ailelerin ne kadar mutlu olduğuna, pipisinin sünnet sonrası nasıl göründüğüne bakmak daha doğru olacaktır. Doktor sünnet yöntemi olarak hangi yöntemi tercih ediyorsa o doktorda sünnet olacak çocuklar için en iyi yöntem o yöntemdir. Burada kesinlikle tek bir doğru tek bir yöntem en kusursuz yöntem gibi bir şey yoktur. Her yöntemin avantajları olduğu gibi dezavantajları da vardır.

Biz şimdiye kadar sünnet yöntemi olarak Alisklamp Adı verilen tek kullanımlık Sünnet aparatı kullanıyorduk. Bu aparatın oldukça estetik sünnet sonuçları verdiğini, çocuğu ve aileyi yormadan çok hızlı bir şekilde ( 2,5 dakika civarı) sünnet yapmayı sağladığını söyleyebilirim. Ancak bu aparat kullanırken sünnet sonrası pipinin üzerinde bırakıldığı için ve iki-üç gün sonra aparat çıkartılırken tekrar çocuğun bir miktar canı yandığı için Bu yöntemin daha da iyileştirilmesi gerektiği düşünceleri vardı kafamızda. İnovasyon   konusunda sünnette çığır açan op. Dr Vedat Ali Canoğlu hocamız, kendi patentli ürünü olan bu Alisklamp aparatının yeni versiyonunu geliştirerek sünnet sırasında hemen çıkarılabilir bir hale getirmiştir. Bu yöntemle yaptığımız sünnetlere birkaç örnek video galerimizde görebilirsiniz, aynı zamanda YouTube kanalımızda izleyebilirsiniz.

Sünnet sonrası ailelerin çektiği en büyük sıkıntı (Ben de bir erkek evlat babası olarak söylüyorum bunu) işlemden sonra doktora sık gidip gelememek. Hele de şu Pandemi döneminde hastaneye sık sık gitmek oldukça riskli bir durumdur. Biz bu sıkıntılar yaşanmasın diye WhatsApp üzerinden hastalarımızı günbegün takip etmekteyiz, doktoruna her an ulaşabilen anne baba ve diğer aile bireyleri elbette oldukça huzurlu ve mutlu bir sünnet süresi geçirmektedir.

Güveneceğiniz doktoru bulup kendinizi ona emanet ettikten sonra sizin yapacağınız tek şey süreci doktorun yönetmesine izin verip onun dediklerini güzelce uygulamak olacaktır. Herhangi bir aksi durumda mutlaka doktorunuza ulaştığınızda belkide o durumun sürecin normal bir parçası olduğunu anlayıp rahatlayacaksınız. Size göndereceğimiz Örnek benzer fotoğraflarla aslında bunun bir cerrahi işlem olduğunu ve cerrahi bir yaranın iyileşme sürecindeki değişiklikleri kendinizde görecek ve aslında bu süreçte herkesin yaşadığı şeyleri yaşadığınızı fark edip rahatlayacaksınız. Çocuğunuza ve size benzersiz bir sünnet deneyimi yaşatmak için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Sağlıklı günlerde görüşmek dileğiyle.