Karaciğer – Dalak – Böbrek Kistleri

KARACİĞER, DALAK VE BÖBREK KİSTLERİ

Çocuklarda karın içinde solid organlar olarak kabul ettiğimiz (İçi boşluklu olmayan sert dokuya sahip karaciğer, böbrek, dalak gibi)  organlarda doğuştan gelen kistik yapılar görülebilmektedir. Çoğu zaman fiziki muayenede ele gelebilecek olan bu kitleler, bazen çok küçük oldukları için sadece ultrasonda görülebilmektedir. Genelde takipli bir gebelik sırasında anne karnındayken bile ultrasonda fark edilebilecek olan bu kistik kitleler doğduktan sonra da ultrason tekrarı ile ölçülerinin tam olarak değerlendirilip tanısının netleştirilmesi gerekmektedir.

KİST NEDİR?

Kist, içi sıvı dolu (Genelde seröz mahiyette sarı şeffaf bir su) yer kaplayıcı oluşum demektir. Herhangi bir kötü anlam taşımamaktadır (Malignite riski yoktur). Herhangi bir korkutucu anlam taşımamakla birlikte yer kaplayıcı özelliği nedeniyle civar organlara ya da kaynaklandığı organa bası nedeniyle fonksiyon kaybına neden olabilmektedir. Bu tarz kistlerin takibinde eğer büyüme gözlenirse kistin mahiyetinin açıklığa kavuşturulması ve hem tanı hem tedavi amacıyla laparoskopik (kapalı ameliyat) cerrahiler gerçekleştirebiliriz.

Genelde anne karnından itibaren görülen ve takibe alınan bu saydığımız organlardaki kistik kitleler 5 cm altında ise üç aylık ve daha sonra altı aylık ve  bir yıllık takipler şeklinde takip aralığı açılarak, uzun yıllar takip edilebilir. Eğer kistin çapında artma ya da vasfında bir değişme gözlemlenirse bu takipler sırasında kistin mahiyetinin açıklığa kavuşturması ve hem tanı hem tedavi amacıyla laparoskopik cerrahiler yapabiliriz ve kisti çıkarabiliriz. Kist, içi sıvı dolu (sarı- şeffaf renkte seröz vücut sıvıları) yer kaplayıcı oluşum demektir, çoğunlukla kötü huylu bir dönüşüm göstermemekle birlikte, bu tarz kistik kitlelerin takibi önemlidir. Erişkin döneminde de eğer herhangi bir şikayete neden olmuyor ve 5 cm altında devam ediyorsa bu tarz kistik kitleler takip edilebilir. 5 cm ve üzeri kistik kitleler, çocukluk döneminde tedavi edilmeli ve çıkarılmalıdır. Aksi takdirde şikayete neden olabilir, yaşam kalitesini bozabilir, organlara, gerek çevre dokulara, gerek kaynaklandığı organa zarar verebilir, bası etkisiyle doku hasarına neden olabilir.

Gebeliğiniz sırasında takiplerde ayrıntılı ultrason yapan perinatoloğunuz size çocuğunuzun karın içerisinde kistik bir oluşumu olduğunu bildirdiklerinde en yakın bir çocuk cerrahisi uzmanına başvurmanız gerekmektedir. Anne karnında böyle bir tanı almış çocuk, doğduktan sonra da çocuk cerrahisi takibinde olacağı için doğum öncesinde çocuk cerrahınızla iletişim halinde olmanız, gerekirse çocuk cerrahisi uzmanı olan bir merkezde doğum yapmanız planlanabilir.

Herkese sağlıklı, mutlu günler diliyorum. Hoşçakalın..