Hipospadias

HİPOSPADİAS (PEYGAMBER SÜNNETİ)

Halk arasında peygamber sünnetli de diye tarif edilen bu rahatsızlık aslında doğuştan sünnetli olmaktan öte bir durumdur. İdrar deliğinin pipinin alt tarafında bir yerlerden açılması anlamına gelen bu doğumsal (konjenital) hastalık ameliyat ile düzeltilmezse İlerde cinsel problemlerden psikolojik problemlere kadar çok çeşitli sıkıntıların sebebi olabilir. Bu rahatsızlık toplumda 250 doğumda 1 oranında görülmektedir. Anne karnındayken fark edilmesi mümkün olmayan bu durum doğumda ilk muayenede yüksek ihtimalle fark edilir. Çok nadir birkaç tipinde (megameatus gibi, %5-10 u böyledir) doğum sırasında bile fark etmek mümkün olmaz. Eğer sünnet olana kadar fark edilmemişse bu hastalık sünnet sırasında deriyi sıyırdığımızda görülür. Eğer böyle bir durum fark edilirse sünnet işlemi yapılmadan hasta ameliyat için planlanmalıdır. Bu ameliyat bir yaşından itibaren hastanın pipisinin baş kısmının çapı ve idrar kanalı uygunsa yapılabilir ve sünnet sırasında atılacak olan deri bu ameliyatta bize yama olarak fayda sağlayabilir. İşte bu yüzden aslında sünnetin ehil ellerde yapılması çok önemlidir. Eğer Sünnet yapan kişi bu durumu fark etmezse ya da görmezden gelip sünnet derisini alırsa (bilgisizliğinden ya da etik kaygıları olmamasından dolayı) ameliyat sırasında ciddi zorluklar yaşanabilir ve sırf bu yüzden tekrar eden cerrahiler gerekebilir. Bu rahatsızlıkta idrar deliği pipinin en uç noktasına yakın konumdan torbanın üzerine hatta makat deliğine kadar ki alanında bir yerde olabilir. İdrar deliğinin konumu ameliyatın ağırlığını ve kaç seansta yapılacağını belirler. Uca yakın bir delik nispeten daha kolay bir cerrahi ile düzeltilebilirken idrar deliği aşağı indikçe pipinin şaftında eğiklikler ve gömülü pipi durumları da eşlik edeceğinden ameliyatın seyri değişebilir, ağız içinden parlak mukoza dediğimiz deriden yama alınarak idrar kanalı oluşturmak gerekebilir. Bu ameliyatın ehil ellerde yapılması, vaka tecrübesinin yüksek olması, kullanılan alet edevat ve dikiş ipliklerinin bile belli standartlarda olması ameliyatın başarı oranını yükseltir ve komplikasyon riski azalır. Tüm şartlar en uygun şekilde sağlanmış ve tecrübeli ellerde yapılmış ameliyatlarda bile %10-15 Oranında darlık ya da fistül (Alttan delik açılması) görülebilir ve tekrar küçük müdahaleler ile bunların düzeltilmesi gerekebilir. Takibi tedavisi ve yönetimi oldukça önemli olan bu hastalığa basitçe doğuştan sünnetli deyip geçmemek ve ayrıntılı bir çocuk cerrahisi muayenesi yaptırmak çok önemlidir.

Çocuk cerrahı bu muayene sırasında oğlunuzun testislerini de muayene edecek ve inmemiş testis, kasık fıtığı ya da cinsiyet gelişim anormalliklerini erkenden tespit etmiş olacaktır. Böylece herhangi bir problem varlığı önceden tespit edilmiş olacak ve gerekli müdahaleler ya da cerrahi girişimler aynı seansa planlanabilecektir.

Hipospadias cerrahisi yaklaşık 45 dk ile 2 saat arasında bir süre almaktadır (idrar deliğinin yerine göre). Bu ameliyat sırasında idrar deliği olması gereken yere getirilirken peniste mevcut eğrilikler düzeltilir ve aynı seansta sünnet işlemi de yapılır. Ancak en baştan iki seanslı bir ameliyat gerekeceğine kanaat getirilmiş ve plan öyle yapılmışsa ilk seansta sünnet yapılmaz, sünnet derisi ikinci seansta kullanılmak üzere bırakılır. Bu ameliyat sırasında idrar kanalı içerisinde plastik bir stent koyulur. Bazı cerrahlar idrar sondası takıp hastayı 1 hafta 10 gün hastanede yatırırlar ancak bu beraberinde yakalanabileceği bir hastane enfeksiyonuna da ortam hazırlar. Bu yüzden biz pipiden sarkmayan ucuna torba takılmayan sadece pipiin içerisinde kalıp idrar yapmayı ve kanalı korumayı sağlayan stentler kullanıyoruz. Bu sayede aynı gün taburcu ettiğimiz hastayı 1 hafta sonra kontrole çağırıyor ve stentini muayenehanede çıkartarak hastanede yatmak zorunda bırakmıyoruz. Ameliyat sonrası önerdiğimiz ilaçları düzenli kullanan aileler evlerinde hiçbir sorun yaşamadan 1 haftalık takip sürecini geçirmektedirler. Sonrasındaki takipleri de whatsapp üzerinden her daim tarafımızca yapılmaktadır.

 

Herkese sağlıklı mutlu ve huzurlu bir yaşam diliyorum hoşçakalın.