Vajinal Yapışıklık

VAJİNAL YAPIŞIKLIK (LABİAL FÜZYON)

Özellikle bezli kız çocuklarında görülen bu durum, Labia Majörlerin (Büyük Dudaklar) içerisinde kalan Labia Minörlerin (Küçük Dudaklar) nemli ve havasız kalmasına bağlı yüzeyinde gelişen pişik (Diaper dermatit) nedeniyle küçük dudakların sanki bir yaranın iki dudağıymışçasına bir araya gelmesinden ve yapışmasından kaynaklanmaktadır. Bu durumda östrojen içeren kremler öneren ve bu şekilde günlerce oraya temas ve masajla açmaya çalışan hekimler bulunmaktadır ancak Labial Füzyon’un tedavisi cerrahi olarak açmaktır.

Cerrahi olarak açmaktan kasıt, orada bir kesme dikme işlemi değildir çoğu zaman. Çünkü birçok yapışıklık henüz iki derinin birbirine kaynaması gibi ciddi bir hal almamıştır ve basitçe sivri bir yardımıyla aralanıp açılabilmektedir.  Bu yapışıklık açıldığında küçük dudaklarda noktasal kanamalar görülmektedir. Ailelerin burada en çok telaşlandığı husus, kızlık zarına herhangi bir zarar gelip gelmediğidir. Labia Minörler kızlık zarıyla alakalı bir yapı değildir. Daha dışarıdaki yapılardır bunlar. Kızlık zarı daha içeride kalmaktadır ve Labia Minör’den gelen kan kızlık zarının kanı anlamına gelmez. Kızlık zarına zarar vermek için çok bilinçsiz bir işlem yapılması lazım. Zaten bilinçsiz kişilerde bu tarz bir yapışıklığı açmaya çalışmamalıdır. Mutlaka bir çocuk cerrahisi uzmanına başvurmanızı öneriyorum. Böyle bir rahatsızlığı olan bebeğiniz için Labial Füzyon açıldıktan sonra tekrar birleşmemesi için yapacağınız dikkat edeceğiniz en önemli husus o bölgeyi sürekli havalandırmak, altını sık sık açık tutmak, küçük dudaklara erişecek şekilde pişik kremi sürmektir ve hiç olmazsa banyodan banyoya küçük dudakları aralayıp iç kısmı görmeye çalışmaktır. Böyle bir durumda yapışıklık başlangıç aşamasındayken fark edilebilir ve basitçe yıkanırken kendi kendine açılabilir.

Eğer ileri derecede bir yapışıklık yoksa tekrarlayan yapışıklıklarda açmak şart değildir çünkü yapışıklığın her açılmasında küçük dudaklar travmatize olmakta ve tekrar yapışma ve bu sefer kaynama riskiyle karşı karşıya olur. Eğer idrarını rahatça yapabiliyorsa, vajinal işeme yani abdominal (ıkınarak) işeme yoksa çocuğun minör yapışıklıkları takip edilebilir. Ergenlik döneminde zaten hormonların da etkisiyle küçük dudakların yapısı değişecek ve bu tarz yapışıklıklar kendi kendine açılacaktır.

 

 

Neredeyse tamamen yapışmış küçük dudaklar (Labia Minör), idrar önce vajinaya doluyor ve görünen delikten taşarak işeme sağlanıyor.

WhatsApp Image 2023-01-28 at 18.29.48

Daha hafif düzeyde yapışmış bir örnek:

WhatsApp Image 2023-01-28 at 18.30.48