Penis Eğriliği

PENİS EĞRİLİĞİ (PENİL KURVATÜR, PENİL KORDİ)

Penil Kurvatür, erkek çocuklarında yüz canlı doğumda bir görülen bir anatomik problemidir. Penisin tunica albuginea tabakasında bir gelişim kusuru olarak ortaya çıkabilir. Bu eğrilik ergenlik çağından önce düzeltilmezse ileride psikolojik ve cinsel açıdan problemler doğurabilir.

Penis eğriliği, 20 dereceye kadar herhangi bir yönde normal olarak kabul edilebilir. Sola, sağa, aşağı ve yukarıya eğrilik olabilir. 20 dereceden büyük eğrilikler düzeltilmelidir. 30 dereceye kadar hafif eğrilik olarak kabul edilir. 30-60 derece arası orta ve 60 derece üzerindeki eğrilikler ağır kordi olarak değerlendirilir. Tedavisi cerrahidir. Günübirlik ameliyat ile tedavi sağlanabilir.

Tanısı genelde ailenin fark etmesi ile ereksiyon halinde bir kaç açıdan fotoğraf çekmesiyle konulabilir. Esas tanıyı ameliyat sırasında ereksiyon testi ile koyuyor ve eğriliğin ne tarafa kaç derece olduğunu belirleyip ona göre tedavisini yapmaktayız.

Bu eğrilikler kendi kendine düzelmezler. Ancak derecesi hafifleyebilir veya artabilir yaş ilerledikçe. Biz sünnet nedeniyle opere edilecek çocuklarda bebeklik çağında bile bu eğriliği düzeltme taraftarıyız.

Penis eğriliği olan çocuklar ameliyat edilmezse, ilerde cinsel birleşmeye engel olabilir bu durum ve erişkin dönemde ameliyat kaçınılmaz hale gelebilir. Bebeğinizin altını açtığınızda idrar yapacağı sırada ereksiyon haline denk geldiğiniz zaman eğer size garip gelen herhangi bir tarafa doğru virgüle benzer eğiklik fark ederseniz mutlaka birkaç açıdan fotoğraflayıp bize gönderebilirsiniz. Sizlere WhatsApp üzerinden mümkün olduğunca kordi açısından değerlendirme yapıp ameliyat gerekip gerekmediği hakkında bilgi veririz. Herkese sağlıklı mutlu günler diliyoruz.

 

 

Sola penil kurvatör intraoperatif görüntüsü