Varikosel

Çocuklarda varikosel, genellikle ergenlik döneminde ortaya çıkan bir durumdur. Bu durum, testislerin kirli kanını toplayan damarlarda genişleme ve anormal büyüme olarak tanımlanır. Varikosel, genellikle sol testis üzerinde görülse de zaman zaman her iki testis üzerinde de ortaya çıkabilir.

Varikosel belirtileri nelerdir?

Çocuklarda varikosel genellikle ağrı, şişlik veya testiste büyüme gibi belirtilerle kendini gösterir. Ancak bazen belirti hiç olmayabilir ve çocuğunuzda varikosel olup olmadığını anlamak için doktor kontrolü gerekebilir.

Tanı:

Varikoselin tanısı genellikle fiziksel muayene ile koyuyoruz, testislerdeki şişlik ve genişlemeyi kontrol eder ve gerekirse Doppler ultrasonografi gibi görüntüleme testlerine de hastamızı yönlendiririz.

Tedavi:

Çocuklarda varikosel genellikle cerrahi tedavi gerektirmez, karın içi basıncını artıran durumlar konusunda bilgilendirme yapıp takip ederiz ancak belirtiler rahatsızlık veriyorsa veya sperm üretiminde sorun varsa cerrahi müdahale gerekir. Cerrahi tedavi laparoskopik cerrahi, açık klasik cerrahi ya da açık mikrocerrahi şeklinde olabilir. Bu işlemler testislerdeki kan dolaşımını düzelterek yeni ve ince damarlar gelişmesini sağlar. Böylece testisin büyüme gelişmesi devam ederken sperm üretimi de sağlıklı bir şekilde devam eder.

Çocuklarda varikosel rahatsızlığı, çocuğun gelişimini etkileyebilecek bir durum olabileceği için erken teşhis ve tedavi önemlidir. Bu nedenle çocuğunuzda varikosel belirtileri görüyorsanız, en yakın çocuk cerrahisi uzmanına başvurmanız önemlidir. Biz çocuk cerrahisi uzmanları olarak çocukların durumunu detaylı olarak değerlendirerek uygun tedavi yöntemini belirleyip ona göre hareket ederiz.

Herkese sağlıklı, mutlu günler dileriz 💐

Brown Minimalist Start Training Today Youtube Channle Art (6)
varikosel-nedir