Epididim Kisti

Epididim Kisti, spermi taşıyan sperm kanalından kaynaklanan içi berrak sıvı ile dolu basit bir kisttir. Genelde testiste gerginlik ve huzursuzluk hissi ve ele gelen kitle şikayetiyle tarafımıza başvurulur. Herhangi bir ağrı yapmaz ancak ameliyatla alınmazsa enfekte bir kiste dönüşüp ağrı, kızarıklık, şişlik gibi semptomlara neden olabilir.

 

Epididim Kistlerinin nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte hayatı tehdit eden ciddi bir rahatsızlık değildir. Ancak Testis Torsiyonu, Testis Kitleleri, Testis Kanserleri ve Fıtık gibi ciddi rahatsızlıkları dışlamak açısından Epididim Kistinin ayırt edilmesi gerekir. Tanısı muayene ile konulabilir. Işık geçiren bir kitledir Epididim Kisti. Ayrıca ultrason ile de gösterilebilir. Ancak tanısında ultrason şart değildir. Sadece fizik muayene ve Transluminasyon Testi (Işık Geçirgenlik Testi) ile tanısı konulabilir.

 

Tedavisi cerrahidir. Sperm kanalına herhangi bir zarar vermeden kist çıkarılır. Günübirlik bir ameliyattır. Sabah ameliyat olan hasta öğleden sonra taburcu olabilir.

 

 

Transluminasyon Testi (Işık Geçirgenlik Testi):

WhatsApp Görsel 2023-01-21 saat 20.44.10
WhatsApp Görsel 2023-01-21 saat 20.44.101
epidiidm2
epididim